Jak wybrać panele fotowoltaiczne
Decydując się na zakup elektrowni fotowoltaicznej, z pewnością każdy z nas będzie miał pytanie, jaki rodzaj, kolor i rozmiar paneli wybrać, gdyż są to najbardziej widoczne elementy całej instalacji fotowoltaicznej. Ale zanim odpowiemy na te pytania, najpierw porozmawiajmy o tym, do czego służy panel fotowoltaiczny.
SKŁAD PANELI FOTOWOLTAICZNYCH
Panel fotowoltaiczny jest urządzeniem elektrycznym przeznaczonym do przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną prądu stałego i składa się z kilku elementów tworzących jedną całość. Podstawą każdego panelu fotowoltaicznego jest ogniwo słoneczne, w którym odbywa się ta konwersja energii.
Kolejnym elementem są szyny lub szynoprzewody na ogniwach słonecznych służące do przewodzenia wytworzonego prądu stałego. Cały front pokryty jest szkłem antyrefleksyjnym. Jeśli obrócimy panel fotowoltaiczny na tylną stronę, możemy zauważyć folię EVA, która może być biała lub przezroczysta i ma na celu hermetyzację całego panelu, aby wilgoć nie wnikała do ogniw słonecznych.
Kolejnym widocznym elementem tylnej części panelu są kable i złącza MC4.W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na niektórych producentów, którzy stosują kable o długości 0,6m, ta długość jest odpowiednia tylko do typowych pionowych instalacji panelowych. Producenci oszczędzają w ten sposób koszty materiałów. Bardziej odpowiednie są jednak panele z uniwersalnym kablem o długości 1,2m, gdzie nie zależy nam już na tym, jak będzie zorientowany panel fotowoltaiczny i tylko takie panele znajdziesz w naszej ofercie GBC Solino.
Wraz z kablami, z tyłu panelu znajdują się puszki połączeniowe i diody bocznikujące służące do zmostkowania zacienionej części panelu. Cały panel obramowany jest aluminiową ramą o wysokości 35 lub 30 mm.
DYSTRYBUCJA PANELI FOTOWOLTAICZNYCH
Panel monokrystaliczny, najstarsza i najbardziej rozwinięta technologia produkcji paneli fotowoltaicznych. Jest wytwarzany przez cięcie cienkich plastrów (wafli) z pojedynczego kryształu krzemu. Proces ten jest jednak bardzo energochłonny iw przeszłości był czasowo porzucany. Na pierwszy rzut oka można rozpoznać panel monokrystaliczny po czarnym, jednorodnym kolorze komórek. Wydajność jest podawana powyżej 20%.
W poszukiwaniu tańszej technologii produkcji opracowano panel polikrystaliczny, w którym producenci topią wiele fragmentów krzemu, np. Sprawność tych paneli mieści się w przedziale 15-17%, charakteryzują się one niebieskawym niejednorodnym kolorem.
Obecnie jednak zdecydowana większość oferowanego asortymentu to panele monokrystaliczne, gdyż wolumen i optymalizacja produkcji pozwoliły obniżyć te koszty do poziomu porównywalnego z polikrystalicznymi.
Kolejnym krokiem w rozwoju paneli monokrystalicznych są tzw panele dwustronne, w których tylna strona panelu jest wykonana ze szkła, panel jest w ten sposób w stanie przetwarzać energię elektryczną nawet ze światła odbitego od podłoża znajdującego się poniżej. Wzrost wydajności podniesie nas o 5-30% w zależności od warunków. Jednocześnie wzrost ceny nie jest zbyt duży, ok. 5% w porównaniu do zwykłego panelu monokrystalicznego. Jednak panele te nie są zbyt skuteczne w przypadku instalacji na dachach spadzistych, gdzie powierzchnia odbijająca znajduje się zbyt blisko panelu.
KOLOR PANELÓW FOTOWOLTAICZNYCH
To, jak będzie wyglądał taki monokrystaliczny panel fotowoltaiczny, zależy od koloru ramki i koloru folii EVA, ponieważ kolor ogniwa dla tego panelu zawsze pozostaje czarny. Do wyboru mamy trzy kombinacje:
- srebrna ramka, biała folia EVA - najbardziej ekonomiczna, najwydajniejsza - najmniej nagrzewająca się
- czarna ramka, biała folia EVA – korzystny cenowo, efektowny kompromis między pierwszym a ostatnim wariantem
- czarna ramka, czarna folia EVA - tzw. pełna czerń, piękny design, wyższe nagrzewanie - mniejsza wydajność
Teraz wystarczy już tylko wybrać moduły fotowoltaiczne z naszej oferty.
Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami w GBC Solino s.r.o., gdzie specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na dalsze pytania lub pomogą skonfigurować system PV - obchod@gbc-solino.cz